Ове године, у част Дана школе, промовисали смо наш школски пројекат. Желели смо да искорачимо из уобичајених начина прослављања, да ангажујемо што већи број ученика и да будемо у кораку сав временом у коме живимо. Наш пројекат се зове ,,Интерактивни постер о Змају“. Све у њему, од оригиналног ликовног решења нашег колеге Ивана Јеремића, до дигиталне форме, заслуга је наставника и ученика наше школе. Садржај пројекта су истраживања о Јовану Јовановићу Змају, која су отишла корак даље од уобичајене представе о њему као дечијем песнику који нас подучава. Чак и у том домену, наши најмлађи ученици са својим учитељицама приказали су га на веома оригиналан начин: драматизовали су Змајеве песмице, истраживали и играли игре из Змајевог доба, провукли математику кроз Змајеве стихове и чак направили друштвену игру о Змају. У другом домену који представља искорак из уобичајеног, ученици старијих разреда са својим наставницима, истраживали су Змаја као лекара, Змајева политичка опредељења, Змајеве верске песме, Змајеве географске координате, преводе Змајевих песама на енглески језик и улогу Николе Тесле у томе, Змајев лични живот и одлуку да почива далеко од своје вољене супруге Руже.  Радом на овом пројекту, успели смо да започнемо, можемо рећи, ренесансни портрет Јована Јовановића Змаја, јер он јесте био свестрана личност о којој још много може да се истражује. Резултати наших истраживања су ,,упаковани“ у QR кодове чијим скенирањем се отвара путовање у Змајев живот. Позивамо све посетиоце школе да уживају у том путовању.

Јасмина Премовић, руководилац Тима за пројекте и међународну сарадњу