ПОСЕТА ПАТРИЈАРШИЈИ

Ученици верске наставе 4. и 7. разреда у оквиру школског развојног плана посетили су Патријаршију 16.10.2017.г. Садашња  зграда Патријаршије сазидана је 1934.-35.г. по пројекту архитекте Виктора Лукомског. Зидана је у облику слова П и и у Патријаршији се налази 365 канцеларија. Прво смо посетили музеј Српске Православне Цркве, где се чувају иконе, одежде и вредни црквени предмети сачувани кроз векове. Затим смо посетили библиотеку где су ученици видели копију Мирослављевог јеванђеља. Посетили смо капелу Светог Симеона Мироточивог, у којој се налази дуборезни иконостас, рад охридских мајстора, са иконама које је 1935.г. насликао Владимир Предојевић. Посетили смо просторију где се одржаваСабор СПЦ-а, где се налази слика Паје Јовановића Сеоба Срба као и слика његовог ученика. Затим смо посетили глуву собу где се бира Патријарх. У њој се налази слика Пећке Патријаршије и албанска породица Рама која се заветовала да ће чувати манастир. Посетили смо редакцију Светосавског звонца где су ученици упознали чланове редакције и добили поклоне. Посетили смо радионицу за израду црквених одежди, где су видели поступак израде одежди. Посетили смо и црквену продавницу где су ученици видели предмете који се користе на Светој Литургији, дечије црквене књиге и др. Ова посета је ученицима корисна јер су сазнали многе информације о значају Патријаршије и Цркве у српском народу.

PA160252

PA160254 PA160263